Lening verstrekt door bv aan dochter dga

Lening verstrekt door bv aan dochter dga

06-02-2024

Een lening is onzakelijk wanneer een aandeelhouder aan de vennootschap een lening en daarbij een debiteurenrisico aanvaardt dat een derde ook niet tegen een hogere rente zou hebben aanvaard. Als de rente zodanig moet worden aangepast dat de geldlening daardoor winstdelend zou worden, wordt verondersteld dat een debiteurenrisico wordt gelopen dat een derde niet zou hebben genomen. Behoudens bijzondere omstandigheden moet dan worden verondersteld dat de aandeelhouder dit risico heeft aanvaard om het belang van de vennootschap in zijn hoedanigheid van aandeelhouder te dienen. De bewijslast dat een lening onzakelijk is, rust op de inspecteur.

Een bv beriep zich in een procedure over de zakelijkheid van een lening op het ontbreken van een directe aandeelhoudersrelatie tussen de bv en de debiteur. De bv had een lening verstrekt aan de dochter van haar dga ter financiering van de aankoop van een dochtermaatschappij van de bv door haar echtgenoot. Volgens de rechtbank is het niet ongebruikelijk dat een verkoper van een vennootschap de verkoop financiert door een lening te verstrekken aan de koper van die vennootschap. De rechtbank is van oordeel dat er geen zakelijke reden was om de lening niet aan de koper maar aan de dochter van de dga van de bv te verstrekken.

De rechtbank vond niet aannemelijk dat een onafhankelijke derde bereid zou zijn geweest de financiering op dezelfde wijze vorm te geven. De bv kan niet als een onafhankelijke derde worden beschouwd door de aandeelhoudersrelatie met de vader. Dat de bv bereid is geweest om een bedrag van € 2 miljoen aan de dochter te lenen kan alleen maar worden verklaard door die aandeelhoudersrelatie. De lening is vanaf het moment van verstrekking onzakelijk geweest. Afwaardering ten laste van de winst van de bv is daarom niet aan de orde.

65Bade   Tekz op kantoor  290824

Over TEKZ

Vanuit een visie waarbij u als ondernemer centraal staat verzorgen wij heldere en kostenefficiënte advisering. Advisering van hoge kwaliteit met persoonlijke aandacht!

Ontvang fiscale updates in uw inbox

Web elementen 06
Scherm­afbeelding 2024 05 07 om 15.57.34

Download onze whitepaper

Vink icoonVoorkom beslissingen die op de lange termijn de verkeerde blijken
Vink icoonBelastingvoordeel, waar ligt het voor het oprapen?
Vink icoonOntdek je kansen en pak je voordeel

Neem contact met ons op

Onze contactgegevens

Wij zijn gevestigd in Alkmaar, 
Purmerend, Haarlem en 
Noordwijkerhout.

Tel icoon072-5158117
Mail icooninfo@tekz.nl

Ontvang fiscale updates in uw inbox

© 2025, TEKZ Belastingadviseurs

Realisatie door Bureau BADE