Informatiebeschikking en omkering bewijslast

Informatiebeschikking en omkering bewijslast

04-08-2023

De Algemene Wet inzake Rijksbelastingen bevat de verplichting om aan de inspecteur de door hem gevraagde gegevens en inlichtingen te verstrekken, die voor de belastingheffing van belang kunnen zijn. Voldoet iemand met betrekking tot een op te leggen aanslag niet of niet volledig aan deze verplichting, dan kan de inspecteur dit vaststellen in een informatiebeschikking. Deze beschikking is voor bezwaar vatbaar.

De informatieplicht geldt ook voor een onderzoek naar mogelijke belastingplicht in Nederland.

De opvatting van een belanghebbende dat hij niet in Nederland belastingplichtig is ontslaat hem niet van de verplichting om te voldoen aan een verzoek van de inspecteur om inlichtingen te verstrekken aangaande de eventuele belastingplicht.

In een procedure oordeelt de rechtbank dat een informatiebeschikking deels terecht en deels onterecht is gegeven. Een deel van de gestelde vragen is al afdoende beantwoord vóór het afgeven van de informatiebeschikking. Voor zover gegevens pas in de bezwaar- of beroepsfase zijn overgelegd, is de informatiebeschikking terecht gegeven.

Volgens de rechtbank heeft de belanghebbende na het overleggen van nadere stukken en toelichtingen in bezwaar en beroep nagenoeg geheel aan zijn informatieverplichting voldaan. Het ontbreken van een openingsformulier van een bankrekening is onvoldoende om de zware sanctie van omkering en verzwaring van de bewijslast te rechtvaardigen. Dit betekent dat de inspecteur bij de aanslagregeling geen gebruik kan maken van de omkering en verzwaring van de bewijslast op grond van de gegeven informatiebeschikking.

65Bade   Tekz op kantoor  290824

Over TEKZ

Vanuit een visie waarbij u als ondernemer centraal staat verzorgen wij heldere en kostenefficiënte advisering. Advisering van hoge kwaliteit met persoonlijke aandacht!

Ontvang fiscale updates in uw inbox

Web elementen 06
Scherm­afbeelding 2024 05 07 om 15.57.34

Download onze whitepaper

Vink icoonVoorkom beslissingen die op de lange termijn de verkeerde blijken
Vink icoonBelastingvoordeel, waar ligt het voor het oprapen?
Vink icoonOntdek je kansen en pak je voordeel

Neem contact met ons op

Onze contactgegevens

Wij zijn gevestigd in Alkmaar, 
Purmerend, Haarlem en 
Noordwijkerhout.

Tel icoon072-5158117
Mail icooninfo@tekz.nl

Ontvang fiscale updates in uw inbox

© 2025, TEKZ Belastingadviseurs

Realisatie door Bureau BADE